... za hranice všedních dnů

Thessaloniki

 

Na výlet do Thessaloniki se můžete vydat sami na individuální  prohlídku města nebo  si objednat  prohlídku památek města s výkladem průvodce, která zahrnuje i prohlídku muzea. Místní městské muzeum v Thessaloniki soustředí cenné nálezy z Verginy, Pelly a Dionu, tedy míst míst spojených s Filipem Makedonským a jeho synem Alexandrem.

S počtem obyvatel přes jeden milión je Thessaloniki druhým největším městem Řecka. Soustředí se tu různé státní instituce, úřady a vysoké školy – na Aristotelově univerzitě, založené v roce 1926, studuje na padesát tisíc studentů.

V neposlední řadě je Thessaloniki také druhým nejvýznamnějším přístavem v Řecku a místem konání všech významných veletrhů. Živé kosmopolitní město je také považováno za významné módní centrum. Na ulicích Tsimiski, Mitropoleos a v přilehlých uličkách najdete řadu butiků s pěkným kvalitním oblečením botami a kabelkami řecké výroby za příznivé ceny, stejně jako zboží věhlasných světových značek a zlatnictví.

V Thessaloniki se dochovalo mnoho historických památek připomínajících římskou nadvládu, Osmanskou říši i bohaté období Byzance. Vládci Thessaloniki  měli tradičně dobré vztahy se Slovany. Bratři Konstantin a Metoděj, narození v Thessaloniki, neváhali přijít na pozvání knížete Rostislava šířit vzdělanost až do Čech.

Vyhledávání

E-mail: poznejterecko@centrum.cz