... za hranice všedních dnů

Výstup na Olymp

Dovolená Olympská riviéra je pro zdatnější turisty také příležitostí ke zdolání bájného Olympu. Nejvyšší vrchol pohoří Olymp se nazývá Mytikas a má výšku 2918 m n. m. Výstup není příliš náročný, zvládne ho zkušenější turista, který se nebojí výšek a pohybu po skalních stupních. Pod vedením místního horského průvodce lze  vrcholu dosáhnout během jednoho dne. Rozhodně však nepodceňujte oblečení a vhodnou obuv! I když jsou v přímořských oblastech letní teploty, na vrcholu Mytikasu na vás bude čekat jen pár stupňů nad nulou, někdy i déšť se sněhem. Vrcholové partie Mytikasu jsou přístupné až koncem května a otevřeny bývají podle meteorologických podmínek do konce října. Výstup na Olymp má několik tras, nejobvyklejší je  z osady Prionia, která se nachází  asi 18 kilometrů od městečka Litochoro. Dopravíte se sem nejlépe pronajatým autem nebo taxíkem, popřípadě pěšky.
Z Prionia trvá výstup do výšky 2100 metrů ke stanici Refuge A 1 po červené značce za příznivého počasí necelé 4 hodiny.  Můžete se zde občerstvit, chcete-li si výstup opravdu vychutnat, doporučuje se  na chatě A1 přenocovat.
Na samotný Mytikas do výšky 2917 metrů dojdete po dalších třech hodinách náročného výstupu po trase E4, která je poměrně klikatá. Při příznivém počasí dorazíte za 2 až 3 hodiny na rozcestí Skala 2866 m n. m., kde si můžete odpočinout a odkud je Mytikas i druhý vrchol Skolio velmi dobře vidět. Za další hodinu už budete shlížet na okolní krajinu přímo ze sídla antických bohů.

Vyhledávání

E-mail: poznejterecko@centrum.cz